Защо проследяването на калории може да ви помогне в изграждането на нови навици
Често, когато хората се настройват да преминат на режим или да започнат първите си стъпки към по-активен и здравословен живот, идва въпросът:
"А трябва ли да броя калории?".
Най-лесният отговор е: Не. Но би било полезно за информиран старт. Броенето на калории може да бъде стресираща, дори вредна задача за хора, които имат съществуващ психологически проблем с храненето или имат тенденцията да изпадат в крайности.
Също така, може да бъде изключително полезно за някой, който иска да редуцира тегло, но редовно превишава дневния си калориен прием... защото не го знае.
Преди да започнете да броите калории, трябва да имате представа за предполагаемия ви дневен разход. Има редица калкулатори в интернет, като тук ще споделя една полезна страница от bb-team и техният калориен калкулатор.
Разбира се, числото ще бъде с възможност за грешка и калкулирано на базата на общи характеристики, но е една добра отправна точка. Лесно ще добиете представа дали е правилно, когато съпоставите числата на приети калории/изразходвани калории/промяна в теглото.
(но бъдете нащрек, че теглото се променя и от неща като сол, водна задръжка, дехидратация, цикъл и редица други)
Как временното проследяване на калории може да помогне за положителна промяна в храненето
Информираност и повече знание за храните, които консумираме
Храните, които хапваме през деня, често крият изненади. Нещо може да бъде много по-калорично отколкото си мислите, или пък обратното. Виждайки цифрите и сравнявайки ги с препоръчителния дневен прием, може да ви помогне да бъдете по-осъзнати в избора си на храна, дори да елиминирате храни, които не подкрепят целите ви.
Контрол на порциите
Аз също съм от хората, които ще си изядат всичко от чинията. Независимо от размера на чинията :)
Измерването и записването на изядената храна би помогнало не само за проследяване на големината на порциите, които ядете, а и за по-отговорния подход към следващите хранения, ако вече сте похапнали добре.
Създаване на чувство за отговорност и намаляване на храните с високи калории и ниски нутриенти
Обикновено така наречените "вредни храни" имат голяма калорийна стойност, но не са богати на почти никакви витамини, минерали и полезни вещества. Обикновено те са преработени и съдържат големи количества захари, хидрогенирани мазнини и сол, което обикновено идва с много калории за малко, или почти никаква, наслада от храната.
Знанието за цифрите и бедният хранителен профил, които се крият зад тези храни, обикновено помага за осъзнатото им намаляване в полза на по-засищащи здравословни опции.
Трябва ли да помислим за броенето на калории като дългосрочен подход?
Както при повечето неща - зависи от целите.
Ако имате конкретни фитнес цели, то това ще е улеснение за постигане на точни числа или макро-сплитове (баланса на мазнини/въглехидрати/протеин).
След период на проследяване на хранене и калории, ще усетите, че вече е по-лесно да смятате "на око", както и доста точно да предполагате какво има в чинията ви. Ще може по-точно да разчитате менюта в ресторанти или да подбирате храна спрямо режима си, без да се налага да правите сложни калкулации.
Ако усетите, че сте достигнали този период и вече броенето и смятането по-скоро ви натоварват, е напълно нормално да го прекратите.
Как да смятам калории?
На пазара има редица безплатни и платени приложения, които може да използвате, за да следите хранителния си прием. Част от тях са MyFitnessPal, Cronometer, Lifesum, CarbManager и още много други, създадени за конкретни цели и интереси.
Cronometer е доста популярен напоследък и безплатната му версия е напълно достатъчна за един добър старт.
В друг пост ще обърна внимание на полезни практики при смятането и как да подходите, за да бъде продуктивно, а не изнервящо и досадно занимание.
Успех 🌿
Comments