И как редица неприятни симптоми могат да бъдат продукт на недостатъчен прием на вода.
Знаете ли, че всички тези симптоми могат да бъдат ефект на недостатъчен прием на вода?
Сухота в устата и напукани устни
Главоболие и напрежение в главата
Умора и липса на енергия
Световъртеж, ускорен пулс, ниско кръвно налягане
Гадене
Чувство за силен глад
И това са само малък брой от признаците, зависими от хидратацията, които могат да засегнат както физическото, така и психологическото състояние.
Основни физиологични роли на водата
Клетъчна хидратация: водата е необходима за поддържането на формата и функциите на клетките. Обезводнените клетки не могат да произвеждат достатъчно енергия.
Пренасяне на хранителни вещества и кислород: кръвта, съставена на 90% от вода, е основният транспортен механизъм за важни молекули в организма.
Регулация на електролитите: балансът между натрий, калий и други електролити зависи от наличието на достатъчно вода. Нарушенията могат да доведат до мускулни крампи, слабост или нарушения в сърдечния ритъм.
Елиминиране на отпадъци: бъбреците филтрират токсините и ги изхвърлят чрез урината – процес, който е ефективен само при достатъчен прием на течности.
Защо правилната хидратация е важна?
Водата е основен компонент в човешкото тяло - около 55-60% от нашето тегло. А при новородени и бебета е изумителната цифра от 75%.
🌿 Любопитен факт
Съдържание на вода в организма
Кости | 22% |
Мастни тъкани | 25% |
Мускули и мозък | 75% |
Кръв | 83% |
Очи | 95% |
Обикновено е препоръчително да приемате 30-40 мл вода на килограм телесно тегло (от всички източници на вода като храни и напитки) дневно, като тази цифра зависи и варира според нивото на активност, температура на средата и дори фактори като минерален баланс.
Поддържането на оптимални нива на вода в организма помага на тялото да изпълнява жизненоважни функции като:
Регулиране на температурата: чрез изпотяване и дишане.
Подобряване на мозъчната функция: дехидратацията може да доведе до загуба на концентрация, умора и главоболие.
Подкрепа на храносмилането: водата помага за правилното усвояване на хранителните вещества, както и нормалната перисталтика.
Поддържане на кожата здрава: хидратираната кожа е по-еластична и сияйна.
Ако не приемате достатъчно вода, вие също може да си осигурите по-лошо настроение в следствие на главоболие или нестихващ глад, намалена сила в тренировките или спорта, който практикувате или генерална слабост.
В по-сериозен аспект, дългосрочната липса на хидратация може да доведе до сухота на очите и проблеми със зрението, проблеми с храносмилането като запек или киселини, повишен риск от камъни в бъбреците и инфекции на пикочните пътища.
Съвети за по-ефективна хидратация
Трябва да признаем, че решението на всички гореизброени проблеми, е едно от най-лесните: пиене на вода.
Но за съжаление, голяма част от нас все още имат затруднения с това. Ако вие изпитвате трудност с набавянето на необходимата вода за деня, това са някои от стъпките, които може да предприемете в помощ на това начинание.
Започнете деня с чаша вода: пиенето на вода сутрин събужда организма и подпомага метаболизма. Винаги имайте чаша вода със сутрешното си кафе или закуска.
Носете бутилка с вода навсякъде: това ще ви напомня да пиете вода през целия ден.
Добавете вкус: ако чистата вода ви е скучна, добавете парченца лимон, краставица или мента за освежаване. Аз винаги съм била скептична към класиката на "вода с лимон сутрин", но работи добре, така че не мога да кажа нищо лошо за него :)
Използвайте напомняния: настройте аларма или ползвайте приложения, които да ви подсещат, че е време за чаша вода.
Яжте богати на вода храни: приемът на повече (сезонни) плодове и зеленчуци е чудесен начин за допълнителна хидратация.
Не замествайте водата със захарни и високо-калорични напитки: така ще приемете прекалено много допълнителни калории, а ще бъде спорно дали сте постигнали основната си цел.
Пийте чай: чист чай (без допълнителни подсладители като захар и мед) от любимия ви вкус, е чудесно средство да увеличите водния прием.
Създайте си рутина: свържете пиенето на вода с определени моменти от деня – например след ставане, преди хранене или преди лягане (като преди лягане не наваксвайте с количествата за деня :))
Успех! 🌿
Comments